Czas uporządkowywania

Grupa PTWP to wydawca gazet i portali branżowych, organizator konferencji i kongresów, a od roku również operator MCK i Spodka.  Z Wojciechem Kuśpikiem, jej prezesem rozmawia Maria Krzos.

Na początek wybiegnijmy trochę w przyszłość. Myśli pan, że przyszłoroczny szczyt klimatyczny ONZ (COP) odbędzie się w Katowicach?
Jestem optymistą i liczę na to, że tak.   

Na jakiej podstawie opiera pan swój optymizm?
Po pierwsze, z punktu widzenia ideologicznego nie ma lepszej lokalizacji dla tego typu wydarzenia, niż Śląsk. Jeżeli organizatorzy wybiorą Katowice, szczyt odbywać się będzie w miejscu, w którym jeszcze 15 lat temu fedrowała kopalnia, pracowało 1500 górników. Teraz to tzw. Strefa Kultury, zupełnie inna przestrzeń. Ta przemiana ma wymiar symboliczny i myślę, że z punktu widzenia tematyki szczytu jej zaprezentowanie w tak namacalny sposób może być dla naszego kraju korzystne.  Kolejną kwestią jest infrastruktura idealnie przystosowana do organizacji takich wydarzeń. Przypomnijmy, że oferta Katowic przewiduje, że szczyt odbywać się będzie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) oraz w Spodku (a także na terenie między nimi). To obiekty położone we wspomnianej już Strefie Kultury, na którą składa się również Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) oraz Muzeum Śląskie. Myślę, że w Polsce nie ma drugiego tak dobrego miejsca na organizację tego wydarzenia. W przypadku innych lokalizacji należałoby wykonać ogromną pracę w celu ich dostosowania do potrzeb COP. U nas większość niezbędnej infrastruktury już jest. Na dodatek jest ona tak dobrej jakości, że delegaci COP wizytujący Katowice byli pod wrażeniem tego, czym dysponujemy i co możemy im zaproponować. Mój optymizm bazuje także na ludziach, których zatrudniamy – wśród nich są osoby (z Marcinem Stolarzem, prezesem PTWP Event Center, na czele), które pracowały przy organizacji COP 19 w Warszawie. Dziś ich doświadczenie przemawia na naszą korzyść.   

O przyszłoroczny COP pytam pana nie bez powodu. PTWP Event Center jako operator MCK i Spodka ściśle współpracuje z Urzędem Miasta Katowice w procesie starań o pozyskanie tego wydarzenia. Wiadomo, że odbędzie się ono w Polsce. Otwartą pozostaje kwestia – Katowice czy Gdańsk…
Zgadza się. Z naszego punktu widzenia im wcześniej zapadnie decyzja, tym lepiej. Będziemy mieli więcej czasu na przygotowania.   

Zarządzanie MCK i Spodkiem przejęliście w maju 2016 r. PTWP istnieje od ponad 20 lat. Jak można scharakteryzować Waszą działalność? 
PTWP (Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości) powstało w połowie lat 90. W tej chwili działalność firmy skupia się na trzech obszarach. Po pierwsze, jest to obszar medialny, czyli wydawanie czasopism i portali branżowych. Drugim elementem jest organizacja eventów własnych (konferencji, debat, kongresów). W tym roku będzie ich około 70 – od wydarzeń, w przypadku których liczba uczestników oscyluje w granicach 100, przez eventy z udziałem 500-1000 osób (takich jest najwięcej), po duże kongresy z udziałem kilku tysięcy uczestników, wśród których największy jest Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress). Za te dwa obszary naszej działalności odpowiada PTWP SA i PTWP Online. W skład Grupy PTWP wchodzi również PTWP Event Center, spółka-córka PTWP SA. W wyniku wygranego postępowania koncesyjnego oraz po korzystnym orzeczeniu sądu, w maju 2016 r. PTWP Event Center stała się operatorem MCK i Spodka. Spółka odpowiada za ich pełne utrzymanie oraz przyciąganie do nich wydarzeń, nie zajmuje się jednak ich organizacją. Oznacza to, że jeśli my jako PTWP SA chcemy, by w MCK i Spodku odbył się na przykład Europejski Kongres Gospodarczy, wynajmujemy te obiekty od PTWP Event Center na zasadach rynkowych.  

Cały wywiad w majowym wydaniu magazynu THINK MICE

ZAMÓW PRENUMERATĘ