Fot. Materiały prasowe

Nowy szef kuchni w hotelu Arche Nałęczów Sanatorium Milicyjne

przez Think MICE

Łukasz Rudzki został szefem kuchni w hotelu Arche Nałęczów Sanatorium Milicyjne.

Rudzki rozpoczął swoją przygodę w ramach Grupy Arche otwierając Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim. Pracował również dla Grupy Thermaleo w Szczawnicy, gdzie pełnił funkcję szefa kuchni w Centrum Konferencyjnym – Dworze Gościnnym oraz wspierał należący do grupy Modrzewie Park Hotel. Następnie dołączył do zespołu Arche Dwór Uphagena Gdańsk, w których był odpowiedzialny za restauracje hotelową i przestrzeń konferencyjną.

– Cieszę się z możliwości otwarcia kolejnego hotelu Grupy Arche oraz przestrzeni konferencyjnych, jakie będziemy posiadać w Nałęczowie. Jest to dla mnie niezwykła okazja, aby wnieść swoje doświadczenie i kreatywność do tego nowego projektu. Jestem podekscytowany perspektywą współpracy z lokalnymi dostawcami i wykorzystania sezonowych składników, aby tworzyć dania odzwierciedlające bogactwo i autentyczność kuchni tego regionu. Chciałbym również eksperymentować z tradycyjnymi recepturami, przekształcając je w nowoczesne kompozycje. Jestem pełen entuzjazmu z powodu możliwości organizacji eventów dla dużych grup konferencyjnych. Nasza przestrzeń eventowa pozwoli nam nie tylko na dostarczenie wyjątkowych doświadczeń kulinarnej podróży, ale także na zorganizowanie imponujących wydarzeń biznesowych i spotkań integracyjnych – powiedział Łukasz Rudzki.


Arche Nałęczów Sanatorium Milicyjne to najnowsza inwestycja Grupy Arche, która oferować będzie 308 pokoi, usługi spa i rehabilitacyjne oraz przestrzeń konferencyjną (ponad 1 tys. mkw.). Na miejscu znajdzie się też hotelowy Sky Bar, w 2025 roku zostanie otwarta ponadto dodatkowa przestrzeń konferencyjna o powierzchni 1,4 tys. m.kw. – Ogromnie się cieszę na kolejną już czwartą naszą współpracę i trzecią w ramach Grupy Arche. Talent Łukasza i pasja doskonale wpisują się w naszą wizję dostarczania gościom niezapomnianych doświadczeń kulinarnej podróży. Łukasz nie tylko świetnie gotuje, ale przede wszystkim rozwija swój zespół. Doskonale odnajduje się w dużych hotelach i przestrzeniach eventowych, swoją wiedzą wspiera również pozostałe działy – powiedział Artur Trukawiński, dyrektor hotelu Arche Nałęczów Sanatorium Milicyjne.  

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK