Fot. Materiały prasowe

Nowy prezes PPL S.A.

przez Think MICE

Andrzej Ilków został powołany przez Radę Nadzorczą spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) na stanowisko prezesa zarządu. Nowym członkiem zarządu został Marcin Danił.

Prezes PPL S.A. został wybrany w drodze konkursu, ogłoszonego 1 marca br. Do tej pory Andrzej Ilków pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej CPK, z której 18 marca br. złożył rezygnację.

Andrzej Ilków jest doświadczonym w zarządzaniu portami lotniczymi managerem. Był dyrektorem Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Przeprowadził proces rejestracji lotniska, a także z sukcesem zakończył zainicjowany proces aplikacji o środki unijne na jego modernizację. W 2008 roku rozpoczął pracę na Lotniska Chopina w Warszawie, w nowo powstałym Biurze Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych. Zainicjował i wprowadził na lotnisku proces koordynacji rozkładów lotów, który jest wykorzystywany do dzisiaj. Nadzorował proces rozbudowy Lotniska Chopina w latach 2011-2014, który był poprzedzony długim okresem przygotowawczym, we współpracy ze spółkami branżowymi oraz ULC, EUROCONTROL, IATA i EASA. Uczestniczył także w pracach Technical Operation Safety Committee, europejskiej organizacji Airport Council International.

W różnych okresach zasiadał w radach nadzorczych spółek: Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o., Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów sp. z o.o., Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o., Portu Lotniczego Poznań-Ławica, oraz ACS sp. z o.o. i GDN Airport Services S.A. Doświadczenie zawodowe wykorzystywał również jako wykładowca akademicki oraz ekspert Państwowej Komisji Badań Lotniczych.

Jest absolwentem wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, a także studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Przez 20 lat, kolejno awansując, pełnił służbę w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej. Uczestniczył w misji pokojowej ONZ w Syrii i Izraelu oraz misji NATO w Kosowie.
Marcin Danił jest z kolei doświadczonym managerem z ponad 20-letnim doświadczeniem zdobytym na stanowiskach kierowniczych i zarządczych. Swoje umiejętności zdobywał najpierw w międzynarodowych firmach z branży ICT (IT i Telekomunikacja) zarządzając takimi obszarami jak: finanse, inwestycje, sprzedaż, compliance oraz podatkowo-prawnymi. Od roku 2010 był wiceprezesem w

Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. W trakcie pracy w zarządzie Modlina, w zależności od kadencji, odpowiedzialny był za kwestie finansowe, inwestycyjne, korporacyjne, sprzedaży, czy też ochrony. Od dwóch lat jest członkiem Rady Nadzorczej Portu w Modlinie.
To absolwent Wydziału Zarządzania kierunku Rachunkowość i Finanse Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również międzynarodowe studia licencjackie – Bachelor of Business Administration w Wyższej Szkole Zarządzania – Thames Valley University (obecnie University of West London). Posiada ukończone studia doktoranckie w Polskiej Akademii Nauk w zakresie ekonomii, jak również tytuł DBA (Doctor of Business Administration) uzyskany w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Źródło: PPL, oprac. IK