Fot. Materiały prasowe

Novotel Warszawa Centrum z nowymi szefami kuchni

przez Think MICE

Do zespołu hotelowej restauracji w hotelu Novotel Warszawa Centrum dołączyli Shehab Abdelaziz, który będzie pełnił rolę executive chefa oraz Adam Majewski, obejmujący stanowisko head chefa.

Funkcję executive chefa będzie pełnił pochodzący z Egiptu Shehab Abdelaziz, szef kuchni z wieloletnim doświadczeniem nabytym w 5-gwiazdkowych hotelach i na luksusowych statkach wycieczkowych. Jego przygoda kulinarna rozpoczęła się, gdy miał zaledwie 9 lat, a następnie była kontynuowana podczas studiów w  Wyższym Instytucie Hotelarstwa i Turystyki w Kairze. Shehab Abdelaziz może poszczycić się także certyfikatem Chef de Cuisine American Culinary Federation oraz SBN Culinary Operation – Chef De Cuisine.

Od ponad 20 lat jest związany z Polską, w której jego pierwszym doświadczeniem był udział w zespole przygotowującym otwarcie Hotelu Intercontinental w Warszawie. Jego talent został zauważony i dołączył do zespołu przygotowującego otwarcie pierwszego hotelu marki Hilton w Polsce. Następnie  piastował stanowisko executive sous chef w Irlandii. Dzięki znajomości fine dining oraz kuchni francuskiej po powrocie do Polski rozpoczął współpracę z jednym z najpopularniejszych master chefów w Polsce. Kolejnym etapem jego drogi zawodowej było stanowisko executive sous chef na największym statku wycieczkowym na świecie oraz ekskluzywnym Seaburn Cruise Line USA jako chef de cuisine restauracji The Grill by Thomas Keller. Shehab Abdelaziz deklaruje, że najbliższe jego sercu są dania z ryb i owoców morza oraz kuchnia śródziemnomorska.

Drugim z dwóch nowych szefów kuchni w Novotel Warszawa Centrum jest Adam Majewski, pełniący funkcję head chefa. Z siecią hoteli Accor związany jest od ośmiu lat. Jego droga zawodowa wiodła przez restauracje w Mercure Warszawa Centrum, następnie Mercure Kraków Stare Miasto aż do ibis Styles Warszawa Centrum. Adam Majewski opisuje siebie jako pasjonata sztuki kulinarnej, który mimo wieloletniego doświadczenia wciąż odkrywa nowe techniki gotowania i smaki.

Źródło: materiały prasowe, oprac. IK