Fot. Materiały prasowe

Szczecin i Wrocław dołączają do GDS-Index

przez Think MICE

Szczecin i Wrocław oficjalnie dołączyły do Global Destination Sustainability (GDS-Index). Polska w rankingu reprezentowana jest obecnie przez cztery miasta. 

GDS-Index to globalna inicjatywa benchmarkingowa, zrzeszająca liderów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w turystyce biznesowej i rekreacyjnej. W rankingu uczestniczy ponad 100 miast z całego świata. Dominują destynacje skandynawskie, na chwilę obecną Polska posiada w nim czterech reprezentantów – wspomniane miasta Szczecin i Wrocław, a także Kraków i Gdańsk. Klasyfikacja opiera się na analizie wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aż 70 różnych kryteriów. 

Przystępując do GDS-Index, miasta podkreślają swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, wpływając jednocześnie na świadomość całej branży turystycznej. Certyfikacja GDS-Index otwiera drzwi do międzynarodowej współpracy, wymiany doświadczeń i wdrażania praktyk, pomagających uczynić turystykę i organizację wydarzeń bardziej odpowiedzialnymi i przyjaznymi dla środowiska.

– Włączenie Wrocławia i Szczecina do GDS-Index 2025 podkreśla rosnące zaangażowanie Polski w budowanie bardziej zrównoważonej turystyki oraz przemysłu spotkań i wydarzeń. Dołączając do rankingu obok Krakowa i Gdańska, miasta te nie tylko wzmacniają swoje strategie zrównoważonego rozwoju, ale także wykorzystują siłę współpracy, aby czerpać z kolektywnej inteligencji. Wspólnie ustanawiają nowy standard dla polskiej  turystyki i inspirują przyszłość, w której zrównoważony rozwój, innowacja i postęp idą w parze – mówił Guy Bigwood, Chief Changemaker i CEO GDS-Movement

– Od 2008 roku Szczecin realizuje własną strategię marki „Szczecin – Floating Garden 2050”. Zieleń i woda stanowią ponad połowę powierzchni naszego miasta i to właśnie w zasobach naturalnych upatrywane są największe możliwości do stworzenia zrównoważonego miasta, które będzie atrakcyjne nie tylko pod względem mieszkaniowym, ale także turystycznym. Realizowane do tej pory zadania zarówno na poziomie legislacyjnym, projektowym jak i wykonawczym przybliżają wizję pływających ogrodów. Dołączenie do GDS-Index jest naturalnym krokiem Gminy Miasta Szczecin w kierunku zrównoważenia i dalszego rozwoju strategii. Jest to także szansa zaistnienia naszego miasta na arenie międzynarodowej, szczególnie w kontekście oferty dla klienta biznesowego – powiedziała Anna Rojek, koordynatorka projektu Szczecin Convention Bureau.

– Wrocław od dawna stawia na zrównoważony rozwój, ale jak w każdym trwającym procesie, zawsze jest przestrzeń na dalszy postęp. Dołączenie do GDS-Index pozwala nam ocenić i udoskonalić nasze działania, uznając, że prawdziwy rozwój wynika ze wspólnego działania na skalę globalną. Partnerstwo z GDS-Movement daje nam dostęp do cennych narzędzi oraz sieci destynacji o podobnych wartościach, dążących do tego samego celu. Wdrażając zrównoważone rozwiązania, chcemy dawać przykład, tworząc bardziej regeneracyjne i odporne destynacje – skomentował Dawid Pańczyszyn, prezes zarządu Wrocław – Convention Bureau.

Źródło: Poland Convention Bureau POT, oprac. MK