Fot. Rafał Stompor

Tajemnicza Degustacja w Hilton Garden Inn Kraków Airport

przez Think MICE

Pod koniec września w industrialnych przestrzeniach biurowych położonych w budynku hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport zorganizowano 40-stą edycję Tajemniczej Degustacji.

Twórcami wydarzenia Tajemnicza Degustacja są Monika Bielka-Vesconi (Szkoła Sommelierów), Bartek Kieżuń (Krakowski Makaroniarz) oraz Przemysław Krupski. Uczestnicom eventu podawane są informacje dotyczące terminu i częściowo menu, jakie będzie serwowane, natomiast do końca w tajemnicy utrzymywane jest miejsce w którym odbędzie się impreza. 
Organizatorzy i gospodarze hotelu zaadoptowali pustą, surową przestrzeń, w taki sposób, aby goście mogli poczuć się w niej komfortowo. Pojawiły się m.in. okrągłe stoły, kolorowe światła i mnóstwo świec. Welcome drinki serwowane były na zielonym dachu – nad centrum konferencyjnym hotelu, z widokiem na podkrakowskie lotnisko. Menu Tajemniczej Degustacji nawiązywało z jednej strony do miast, do których można dolecieć z Krakowa, a z drugiej do lokalnych produktów dostępnych w Małopolsce. Gospodarzem kolacji był Miłosz Kowalski, szef Restauracji L’atmosphere w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport (wyróżniony jako najlepszy Szef Kuchni Tradycyjnej podczas krakowskiej edycji Gault&Millau Tour 2017). – Mam nadzieję, że goście Tajemniczej Degustacji byli naprawdę zaskoczeni miejscem. Kolacja ta była dla nas kolejną okazją do prezentacji doskonałych dań naszej restauracji w nieco bardziej zaskakującym wydaniu – powiedziała Monika Wilk, specjalista ds. Marketingu w Kraków Airport Hotel, spółce zarządzającej hotelem.
Hotel Hilton Garden Inn Kraków Airport, znajduje się przy krakowskim lotnisku, w odległości ok. 12 km od historycznej części Krakowa. Dysponuje 155 pokojami oraz centrum konferencyjnym o powierzchni 743 mkw.

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK

Leave your comments

Comments

  • No comments found