Premiera raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2024”
- przez Think MICE
Jak co roku Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej (PCB POT) opracowało raport „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2024”, stanowiący podsumowanie osiągnięć branży w 2023 roku. Jubileuszowa edycja zawiera również eksperckie podsumowanie ostatnich 15 lat.
Stan przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce w 2023 roku został zaprezentowany na podstawie danych z trzech głównych źródeł, do których zaliczają się: miejskie i regionalne convention bureaux oraz G2A Arena Centrum Wystawienniczo–Kongresowe Województwa Podkarpackiego, rekomendowani przez POT organizatorzy kongresów i podróży motywacyjnych (PCO i ITC), a także dane dostarczone przez międzynarodowe organizacje i stowarzyszenia (ICCA i UIA). Sposób realizacji badania krajowego pozwala spojrzeć na stan przemysłu spotkań w Polsce w szerokiej perspektywie, należy jednak pamiętać, że nie jest to całościowy opis zjawiska w skali kraju.
Ważne dane
Na potrzeby tegorocznego raportu miejskie i regionalne convention bureaux, a także G2A Arena przekazały informacje na temat 19 020 spotkań i wydarzeń w 2023 roku, w których każdorazowo uczestniczyło co najmniej 50 osób. Analizy wykonane zostały również na podstawie 765 imprez z 2023 roku pozyskanych od rekomendowanych PCO i ITC (+35 proc.). Dzięki temu, w porównaniu do 2022 roku, w miastach objętych raportem odnotowano średni wzrost liczby zgłoszonych wydarzeń o 51 proc. W 2023 roku największy udział miały konferencje i kongresy, które stanowiły 54 proc. wszystkich realizacji (wzrost o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego). Imprezy korporacyjne i motywacyjne stanowiły 41 proc., natomiast targi i wystawy – 5 proc.
Przyglądając się bliżej poszczególnym miastom: 368 wydarzeń zgłoszonych zostało przez Bydgoszcz Convention Bureau (+17 proc.), 1228 przez Gdansk Convention Bureau (-10 proc.), 4368 przez Kraków Convention Bureau (+236 proc.), 642 przez Lublin Conventon Bureau (+17 proc. w stosunku do 2021 roku), 754 przez Łódź Convention Bureau (-16 proc.), 356 przez Mazovia Convention Bureau, 2091 przez Poznań Convention Bureau (+6 proc.), 116 zgłoszone przez G2 Arenę w Rzeszowie (-20 proc.), 462 przez Szczecin Convention Bureau (+72 proc.), 471 przez Silesia Convention Bureau, 329 przez Świętokrzyskie Convention Bureau, 6314 przez Warsaw Convention Bureau (+20 proc.) oraz 1521 przez Convention Bureau – Wrocław (+49 proc.).
W kontekście międzynarodowych spotkań stowarzyszeniowych w raporcie podkreślono również bardzo dobry wynik Polski w najnowszym rankingu International Congress and Convention Association (ICCA), w którym nasz kraj odnotował najlepszy wynik w historii, awansując o sześć pozycji i zajmując 17. miejsce w skali świata. – Oddając w Państwa ręce jubileuszową, 15. edycję raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce” podsumowujemy osiągnięcia branży spotkań z ub.r. a także patrzymy na nią z perspektywy ostatnich 15 lat. Uzyskane wyniki zawarte w raporcie oraz najwyższa pozycja Polski w „ICCA Country and City Rankings 2023" mogą napawać optymizmem. Jestem przekonany, iż dzięki profesjonalizmowi oraz innowacyjnemu podejściu, przemysł spotkań w Polsce ma solidne fundamenty, by kontynuować swój rozwój w przyszłości – powiedział Rafał Szmytke, prezes POT.
Podsumowanie 15 lat
Głównym celem raportu jest możliwie jak najszerszy opis aktualnej sytuacji w branży przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce, jednak jubileuszowa edycja, oprócz ogólnych informacji o wydarzeniach zorganizowanych w naszym kraju w ub.r., zawiera również eksperckie podsumowanie ostatnich 15 lat. W dokumencie można poznać opinie i perspektywę przedstawicieli takich podmiotów jak: Jan-Pol DMC Poland, G2A Arena, Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula, Świętokrzyskie Convention Bureau, Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce, DMC Poland, Mazurkas DMC Poland, SITE Poland, Relago, Bespoke, Grupa MTP, Convention Bureau – Wrocław, Jordan Group, Poznań Convention Bureau, Travel Projekt, Warsaw Convention Bureau, Kraków Convention Bureau, Łódź Convention Bureau, Silesia Convention Bureau, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Targi w Krakowie oraz Gdańsk Convention Bureau.
– Patrząc z perspektywy 15 lat przemysł spotkań w Polsce przeszedł znaczną transformację, a jednym z kluczowych elementów tej przemiany było powstanie nowoczesnych obiektów konferencyjnych i wystawienniczych, a także powołanie miejskich i regionalnych convention bureaux. Obecnie obok PCB POT, które zostało powołane w 2002 roku, działa 14 biur w różnych częściach Polski. 15 lat temu zostało założone MPI Poland Chapter, a w 2017 roku zawiązał się w Warszawie oddział regionalny międzynarodowej organizacji SITE Global. Nasza branża jest coraz bardziej widoczna, bierzemy udział w międzynarodowych targach oraz konferencjach, zdobywamy nagrody w kraju i zagranicą – powiedziała Aneta Książek, kierowniczka PCB POT.
Pełną wersję raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2024” można zobaczyć TUTAJ
Źródło: Poland Convention Bureau POT, oprac. MK