Fot. Storymakers.pl & Curio Saski

Uroczyste otwarcie Hotelu Saskiego w Krakowie

przez Think MICE

Z udziałem ponad dwustu zaproszonych gości ze świata kultury i biznesu odbyło się uroczyste otwarcie Hotelu Saskiego Kraków, Curio Collection by Hilton.

Motywem przewodnim wydarzenia, które odbyło się 24 listopada br., była Belle Epoque, czyli piękna epoka XIX wieku. Hotel Saski przeżywał wówczas swój największy rozkwit. Po trwającym cztery lata remoncie konserwatorskim, pod koniec lipca tego roku hotel ponownie rozpoczął działalność, dołączając do globalnej marki Hiltona.


– Otwarcie hotelu jest dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem. Przede wszystkim jest to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w Krakowie. Renowacja tego zabytkowego budynku prowadzona była z wyjątkową dbałością o każdy detal architektury i wystroju wnętrz. Zależało nam na zachowaniu autentyczności i wyjątkowej tradycji tego miejsca. Żeby to spełnić odrestaurowanie niektórych miejsc wymagało dotarcia do archiwalnych zdjęć i pocztówek, których szukaliśmy m.in. na aukcjach – powiedział Christian Schwenke, dyrektor generalny Hotelu Saskiego.

Zaproszeni na uroczystą galę goście mieli okazję odbycia sentymentalnej podróży w czasie, połączonej ze zwiedzaniem hotelu. Klimat dawnej epoki dało się odczuć już przed wejściem, gdzie zaparkował zabytkowy automobil, a gazeciarze rozdawali ekskluzywne wydanie „Kurjera Krakowskiego” z 1835 roku. W periodyku można było przeczytać jakie atrakcje zaplanowano podczas eventu. W lobby rozbrzmiewała klasyczna muzyka kwartetu smyczkowego, komponując się ze zdobiącą przestrzeń fotokompozycją „Alegoria” Ryszarda Horowitza. Podczas wydarzenia Horowitz wystąpił w roli gościa honorowego.

Z tej okazji jego fotografie można było też obejrzeć na towarzyszącej gali wystawie. Na korytarzach i w pokojach pojawiały się dostojnie spacerujące postacie w XIX-wiecznych strojach – kobiety w długich sukniach, ze zdobionymi kapeluszami na głowie i mężczyźni we frakach z epoki. W Sali Saskiej odbył się koncert fortepianowy, będący hołdem złożonym występującym w hotelu przed laty legendarnym kompozytorom takim jak Franciszek Liszt, Johannes Brahms czy Ignacy Paderewski. Podczas wieczoru można było też zwiedzać większość niedostępnych na co dzień pomieszczeń hotelu, do czego zachęcał prowadzący galę Damian Urbańczyk.


Ryszard Horowitz i Damian Urbańczyk

Na uczestników eventu czekała również, przygotowana specjalnie na ten wieczór przez szefa kuchni Romana Pawlika, karta dań i koktajli.

Źródło: materiały prasowe, oprac. IK