Fot. Materiały prasowe

Kraków gospodarzem 61. kongresu stowarzyszenia ICCA

przez Think MICE

Kraków został wybrany miastem – gospodarzem 61. kongresu stowarzyszenia International Congress and Convention Association (ICCA), który odbędzie się w przyszłym roku. Pozyskanie tak ważnego wydarzenia to sukces nie tylko Krakowa, ale całej Polski.

Kongres ICCA to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży przemysłu spotkań na świecie. Co roku skupia ok. tysiąca najbardziej doświadczonych specjalistów w zakresie organizowania międzynarodowych konferencji i kongresów – przedstawicieli destynacji, obiektów, firm PCO i stowarzyszeń. – W Polsce impreza będzie gościć po raz pierwszy, co z jednej strony jest dowodem na aktualną, dojrzałą już pozycję naszej branży, z drugiej zaś stwarza ogromne możliwości do dalszego jej rozwoju – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Proces pozyskiwania kongresu ICCA był wieloetapowy i szczegółowy, a rozpoczął się wiosną 2020 r. Samo opracowanie i złożenie oferty miasta w niepewnych czasach pandemii stanowiło ogromne wyzwanie. – Warto wspomnieć, że w czasie etapu selekcji zrealizowano dwie wirtualne wizyty inspekcyjne. Na potrzeby pierwszej z nich, która trwała niemal pięć godzin, w rekordowo krótkim czasie wyprodukowano cztery filmy, zaangażowano ponad 30 podmiotów z branży MICE, a całość transmitowana była na żywo z wirtualnego studia. Dzięki ogromnemu profesjonalizmowi i współdziałaniu wszystkich partnerów działających w host comitee, ostatecznie pokonaliśmy naszych konkurentów – Ateny i Bangkok – tłumaczy Małgorzata Przygórska-Skowron, kierowniczka Kraków Convention Bureau.

Sukces jest zasługą współpracy lokalnej branży z Kraków Convention Bureau na czele, a także zespołu Centrum Kongresowego ICE Kraków, Symposium Cracoviense, CMA Concept Music Art, Alvernia Planet, Starej Zajezdni by DeSilva oraz hoteli Sheraton Grand Krakow, Radisson Blu Hotel Krakow oraz Park Inn by Radisson Krakow. Nieocenione okazało się też zaangażowanie partnerów z całej Polski, którzy wspierali ofertę stolicy Małopolski. Deklaracje poparcia dla pozyskania kongresu potwierdziły: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Organizacja Turystyczna z Poland Convention Bureau, Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce, MPI Poland Chapter, lokalne biura kongresów z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Łodzi oraz członkowie ICCA z Polski, w tym firmy: Mazurkas Travel, Targi w Krakowie i Grupa MTP.

Kongres ICCA odbędzie się w przyszłym roku, w 18. rocznicę utworzenia Kraków Convention Bureau. W 2022 r. przypada też okrągła, 10. rocznica dołączenia Krakowa do grona członków ICCA. Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), dodał, że w 2022 r. Poland Convention Bureau (PCB POT), świętować będzie swoje 20-lecie, a wraz z nim 20-lecie członkostwa w ICCA. – To dobry czas, aby podzielić się z delegatami stowarzyszenia ICCA naszym dziedzictwem kulturowym, intelektualnym, polską gościnnością, ale również pokazać nasze najnowsze osiągnięcia, również te dotyczące infrastruktury turystycznej i biznesowej. Wierzę, iż wydarzenie to przyczyni się do odbudowy i dalszego rozwoju polskiego przemysłu spotkań po pandemii COVID-19 i będzie spiritus movens dla naszych przyszłych działań promocyjnych w kraju i za granicą – powiedział Rafał Szlachta.

Jak przyznają przedstawiciele krakowskiej branży spotkań wszystkie te rocznice zbiegają się idealnie wyznaczając nowy etap, w jaki wkracza polska branża MICE, wraz z pozyskaniem i organizacją kongresu ICCA. Będzie to bowiem doskonała okazja dla Krakowa i Polski do promocji destynacji, pokazania zaplecza konferencyjnego na najwyższym poziomie oraz profesjonalizmu dostawców usług. Organizacja kongresu ułatwi polskiej branży dostęp do wiedzy ekspertów z całego świata oraz umożliwi kontakt członkami stowarzyszenia ICCA. Co więcej, z uwagi na fakt, że produkcja wydarzenia odbywa się zawsze na najwyższym poziomie pod kątem merytoryki oraz innowacyjności rozwiązań, będzie to nie tylko okazja do zapoznania się z aktualnymi trendami, ale do ich wyznaczania.

Pozyskanie kongresu ICCA do Krakowa jest rezultatem konsekwentnej polityki miasta w zakresie rozwijania turystyki biznesowej. To kamień milowy w wypełnianiu strategicznej wizji, którą zapoczątkowało powołanie Kraków Convention Bureau, a następnie otwarcie w 2014 r. trzech dużych obiektów: Centrum Kongresowego ICE Kraków, Tauron Areny Kraków i Expo Kraków. – Kolejnym etapem było stworzenie w 2020 r. strategicznego dokumentu „Polityka zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028”. Mierzy się on z potrzebą wypracowania nowoczesnego modelu zrównoważonej gospodarki turystycznej poprzez m.in. budowanie jakości miasta i jego reputacji za pomocą kongresów i konferencji. Organizując kongres ICCA, Kraków demonstruje więc swoją ambicję, aby przemysł spotkań stał się jednym z filarów rozwoju turystyki zrównoważonej i był kluczowym narzędziem odbudowy miasta po pandemii. Ale też Kraków daje ICCA całą swoją niezwykłość i prestiż, całą kreatywną energię zespołu, gościnność mieszkańców i zaangażowanie władz miasta – powiedziała Elżbieta Kantor, dyrektora Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

– Kongres ICCA, który odbędzie się w Krakowie, jest jednym z kluczowych zadań, którego podejmujemy się, by ugruntować pozycję naszego miasta, jako lidera organizacji wydarzeń biznesowych w tej części Europy. Zapraszamy bowiem do stolicy Małopolski światowej klasy ekspertów i profesjonalistów, którzy decydują o kierunkach rozwoju branży spotkań w skali globalnej. Zamierzamy dobrze wykorzystać daną nam szansę, bo organizacja kongresów i konferencji jest jednym z filarów uchwalonej niedawno Polityki Zrównoważonej Turystyki Miasta Krakowa na lata 2021- 2028. W tę stronę zmierzamy i wiemy, że jest to słuszna decyzja, gdyż turystyka biznesowa już teraz ma istotny wpływ na gospodarkę Krakowa. Ściąganie kolejnych dużych i ważnych wydarzeń jest naszym priorytetem na najbliższe lata – dodała Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF, operatora Centrum Kongresowego ICE Kraków.

W tym roku kongres ICCA odbędzie się w Kartagenie, w Kolumbii w dniach 24 – 27 października. Ze względu na trwającą pandemię zorganizowano również huby w kilku innych miejscach, na każdym kontynencie oraz część online. Przyszłoroczną imprezę zaplanowano w dniach 13 – 16 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Stowarzyszenie ICCA zostało założone w 1963 r. przez biura podróży w celu lepszej, wzajemnej współpracy w obliczu szybkiego rozwoju rynku międzynarodowych konferencji. Jest to jedyne stowarzyszenie, do którego należą najwięksi specjaliści w zakresie obsługi, transportu i organizowania imprez międzynarodowych. Sieć ICCA to ponad 1195 podmiotów: usługodawców, firm i organizacji z 92 krajów świata. Coroczne kongresy ICCA rotują między krajami członkowskimi (wcześniejsze edycje gościły m.in. w Kaohsiung, Houston, Dubaju, Pradze czy Kuching).

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK