Fot. Materiały prasowe

O VUCA na Procon/Polzak

przez Think MICE

Jednym z tematów tegorocznej konferencji Procon/Polzak będzie pojęcie VUCA. Uczestnicy dowiedzą się jak budować zespoły zakupowe mogące sprostać wymaganiom szybko zmieniającego się, niepewnego, złożonego i niejednoznacznego otoczenia biznesowego. 

Z pojęciem VUCA, pierwszy raz można było mieć do czynienia na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, gdy było ono wykorzystywane w amerykańskiej armii pod koniec Zimnej Wojny. Musiało jednak minąć wiele lat, zanim na poważnie zaczęto podchodzić do niego w biznesie. Przyjmuje się, że przełomowym momentem, był kryzys na rynkach finansowych, w latach 2008-2009. Od tego czasu, w wielu korporacjach głośno mówi się o tym, czym jest VUCA i jak może odnosić się do zjawisk biznesowych. – Żyjemy w okresie kolejnego cywilizacyjnego przełomu. (…) Liderzy mogą czuć się coraz bardziej przytłoczeni czy wręcz zagubieni, obserwując, że sprawdzone dotąd metody przestają działać. Wydaje się że dotychczasowy model przywództwa „odchodzi do lamusa”, a jego miejsce zajmuje lider i organizacje „skrojone” na nowe czasy, doposażone w inny sposób myślenia i działania, który bardziej odpowiada wyzwaniom współczesnego świata. O tym co zrobić, aby w tej „nowej normalności” być efektywnym liderem, skutecznie prowadzić swoje zespoły do sukcesu, zachować równowagę życiową opowiem podczas konferencji zakupowej Procon/Polzak 2019 – powiedział Maciej Trybulec, partner w Talent Center, prezes Sanofi Pasteur w latach 2011-2019.

Największe problemy mogą napotkać osoby o większej odpowiedzialności i decyzyjności, kadra zarządzająca. Każdy szanujący się przedsiębiorca powinien wiedzieć, kogo obsadzić na danym stanowisku tak, aby firma dobrze prosperowała i rozwijała się. Jednak dzisiejszy świat wymaga, by nie tylko kadra zarządzająca prezentowała wysoki poziom, lecz również by każdy pracownik starał się zdobyć szczyty swoich kompetencji. W momencie, kiedy firma musi zmierzyć się z nieprzewidywalną sytuacją, z którą dotychczas nie miała styczności, to nie pojedyncza osoba, a interdyscyplinarny zespół będzie mógł sobie z nią poradzić. Dlatego też, zarządzanie zespołem w świecie VUCA, powinno odbywać się w sposób otwarty i transparentny. Osoba zarządzająca musi wiedzieć jak ważna jest praca zespołowa. Klarowne zasady współpracy, komunikacja, zaufanie to wartości, które pozwalają zachować równowagę w niepewnych realiach. Dzięki temu w obliczu nowych wyzwań VUCA, członkowie zespołu mogą czuć się komfortowo i pewnie.

Na Procon/Polzak o VUCA opowie również Christopher Abraham szef Dubai Campus, wiceprezes S P Jain School of Global Management, profesor z trzema kwalifikacjami podyplomowymi w zakresie zarządzania biznesem, zarządzania zasobami ludzkimi oraz prawa pracy i administracji. W swoim wystąpieniu skupi się na określeniu obecnego stanu VUCA oraz odpowie na pytania jak cyfrowa transformacja wpływa na świat VUCA, ale też jak cyfrowa transformacja w świecie VUCA przekształca firmy na całym świecie.

Szósta edycja konferencji zakupowej Procon/Polzak odbędzie się w dniach 21-22 października br. w hotelu Marriott w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów i firma doradcza OptiBuy.

konferencja-proconpolzak.pl

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK

 

Leave your comments

Comments