fot. mat. prasowe

Muzeum Utracone ze specjalnym wyróżnieniem od Europa Nostra

przez Think MICE

Europa Nostra i Komisja Europejska ogłosiły listę specjalnie wyróżnionych projektów w plebiscycie Europejskich Nagród Dziedzictwa. Wśród nich znalazł się polski projekt pt. Muzeum Utracone.

Muzeum Utracone otrzymało specjalne wyróżnienie w kategorii: Edukacja, szkolenie i podnoszenie świadomości. Jury szczególne doceniło pomysł w jaki projekt buduje od 10 lat świadomość społeczną złożonego problemu jakim jest utrata dziedzictwa kulturowego przez Polskę podczas II wojny światowej. Muzeum Utracone zostało docenione również, za wykorzystanie szeregu narzędzi wirtualnych i artystycznych przy rokrocznej realizacji projektu i jego komunikacji. Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się 25 października w Paryżu.

Projekt Muzeum Utracone powstał w 2009 roku w Ad Artis – Fundacji Sztuki SAR i od razu znalazł się na liście wieloletnich projektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone, w ciągu 8 lat od powstania, zyskało uznanie fachowców i specjalistów (UNESCO, dyrektorzy największych Muzeów Polsce, NIMOZ, Archiwa Państwowe, Biblioteka Narodowa itp.) ze względu na swoje walory edukacyjne. Film powstający wraz z każdą edycją projektu, prezentowany jest również na mniejszych pokazach odbywających się w całej Polsce – płyta z materiałami wysyłana jest łącznie w ponad 600 muzeów i służy do działań oświatowych przez cały rok, wzbogacając ofertę kulturalną tych instytucji.

Z roku na rok wzrasta liczba odzyskanych przez Polskę, a utraconych podczas wojny dzieł – proporcjonalnie zwiększa się również liczba uczestników pokazów Muzeum Utraconego podczas corocznych Nocy Muzeów. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów za realizację pokazów Muzeum Utraconego odpowiadała agencja Ministry of Creativity.

Źródło: mat. prasowe opr. ŁK

Leave your comments

Comments

  • No comments found