Kraków podwójnie wyróżniony przez OWHC

przez Think MICE

Kraków uzyskał miejsce w Radzie Dyrektorów Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Stolicy Małopolski przyznano również prezydenturę OWHC.

Podwójny sukces Krakowa jest potwierdzeniem jego dokonań, płynącym od międzynarodowej społeczności miast. – Dziękuję, że zaufaliście nam w Korei, wybierając na gospodarza 15. Kongresu OWHC i zaufaliście nam ponownie, nie tylko powierzając nam zaszczytną funkcję w Radzie Dyrektorów, ale też wybierając Kraków prezydentem OWHC. To podwójne wyróżnienie przyjmujemy z wielką radością i dumą – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. To wspólne osiągnięcie wielu środowisk kultury, przedsiębiorców, środowisk konserwatorskich, instytucji i organizacji pozarządowych.

Kraków jest jedynym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które uzyskało przywilej obecności w Radzie Dyrektorów. Zasiadają w niej jeszcze burmistrzowie miast: Brugia (Belgia), Cusco (Peru), Gyeongju (Korea Południowa), Filadelfia (USA), San Miguel de Allende (Meksyk), Suzhou (Chiny) i Luksemburg (Luksemburg). – Obiecuję, że tak jak dotąd, będziemy z poczuciem godności i odpowiedzialności, ale też z pozytywną energią i należytą pracowitością odkrywać i przybliżać mieszkańcom potencjał dziedzictwa kulturowego. Będziemy to robić wspólnie z Państwem, pamiętając, że dziedzictwo jest naszą wspólną sprawą, że na dobre i na złe jesteśmy sprzymierzeńcami w zaszczytnym, choć arcytrudnym zadaniu ratowania i rozwoju miast historycznych – dodał Jacek Majchrowski.

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa została założona w 1993 r. w Fezie (Maroko). Należy do niej ponad 250 miast, w których znajdują się miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W dniach od 2 do 5 czerwca br. w Krakowie odbywał się 15. Kongres OWHC. Wzięło w nim udział ponad 400 delegatów z pięciu kontynentów. Następne spotkanie tego typu zaplanowano w Quebecu.

Źródło: kraków.pl, oprac. MK

Leave your comments

Comments

  • No comments found