Miguel Neves - Blog

przez Think MICE

Mamy najlepszą pracę na świecie

Pozwólcie, że się przedstawię. Nazywam się Miguel Neves, pochodzę z Portugalii, mieszkam w Danii, ostatnie 10 lat spędziłem w Wielkiej Brytanii. Od prawie 15 lat jestem związany z branżą eventową. Byłem planistą spotkań i pracowałem dla IMEX Group, w zespole, który tworzy jedne z najbardziej znanych wydarzeń dla meeting plannerów na świecie. W IMEX Group miałem szczęście spędzić większość czasu kontaktując się – zarówno online, jak i offline, w realu – z niesamowitą, globalną społecznością profesjonalistów związanych z eventami. 

Moja kariera to też członkostwo w Meeting Professionals International (MPI). Jestem dumny z tego, że zasiadam w zarządzie tego stowarzyszenia. Nie chciałbym, żeby moje życie zawodowe potoczyło się w jakikolwiek inny sposób.  Ale wystarczy już pisania o mnie... W pierwszym tekście blogerskim publikowanym na łamach THINK MICE chciałbym skupić się na tym, dlaczego tak bardzo kocham pracę w eventach. Otóż my – zawodowi eventowcy – mamy jakąś supermoc. Możemy zmieniać świat. Być może dla niektórych brzmi to nieprawdopodobnie, ale zapewniam Was, że tak właśnie jest. Mówię bardzo poważnie. To prawda, ponieważ aby zmieniać świat, wszystko co musisz zrobić, to zmienić sposób w jaki świat postrzegany jest chociażby przez jedną osobę. Co więcej, ta osoba może dalej zmieniać świat, dla innych – szerszej społeczności, być może miasta, regionu, a nawet kraju. 

Kiedy organizujemy eventy i kreujemy doświadczenia, wykorzystujemy pewne ważne umiejętności. Nie jesteśmy chirurgami, astronautami, naukowcami, ale nie zmienia to faktu, że możemy robić wielkie rzeczy. Jesteśmy bowiem ekspertami w zarządzaniu i koordynowaniu zachowań ludzkich, co pomaga w tworzeniu niesamowitych doświadczeń. To nie wszystko. Mamy też moc projektowania interakcji międzyludzkich, nieustannie dopracowujemy nasze metody wywoływania w uczestnikach wydarzeń najlepszych emocji. Możemy to robić wielokrotnie, w różnych miejscach, w różnych sytuacjach. Lubimy ludzi, jesteśmy świetni w nawiązywaniu z nimi interakcji, pomagamy im również nawiązywać interakcje między sobą. Ułatwiamy uczenie się, prowadzenie dyskusji, debat – aby Ci, którzy myślą inaczej mogli się nawzajem zrozumieć.  Te niesamowite umiejętności dają nam faktyczną możliwość zmiany świata. 

Oczywiście ciąży też na nas duża odpowiedzialność, aby te wszystkie zdolności wykorzystywać we właściwy sposób. Nie znaczy  to tylko, że mamy zawsze pracować jak najlepiej potrafimy. Musimy również robić wszystko co w naszej mocy, aby rozpowszechniać wiedzę na temat naszej pracy i jej specyfiki.  Naszą wspólną odpowiedzialnością jest inspirowanie świata, poprzez doświadczenia, które pomagamy kreować. Aby robić to skutecznie musimy opowiadać naszą historię w sposób prosty, bez żargonu branżowego. To nie zawsze jest łatwe, ale trzeba próbować. Najlepiej robić to osobiście, twarzą w twarz – na spotkaniach, eventach, podczas posiłków. Aby dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców i mieć prawdziwie globalny wpływ ta historia powinna jednak zostać uzupełniona o przekaz online, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych, transmisji w internecie etc. Daje to możliwość jeszcze większej zmiany świata, świata naszych odbiorców.  Jako eventowi profesjonaliści możemy nie być bogaci, jeżeli chodzi o kwestie czysto finansowe. Jesteśmy jednak bogaci na wiele innych sposobów. Nasza rodzina i przyjaciele mogą nie rozumieć tego, co robimy. Ok, w porządku, my też najprawdopodobniej nie wiemy czym oni zajmują się na co dzień (po prostu wiemy czym zajmuje się ich firma).  Ważne jednak, abyśmy dalej robili to, co robimy. Bądźcie zatem prawdziwymi superbohaterami swoich wydarzeń, wiedząc, że to czym się zajmujecie jest ważne i może zmieniać świat.  


Miguel Neves. Strateg w założonej przez siebie firmie doradczo-szkoleniowej miguelseven.com. Entuzjasta mediów społecznościowych, organizator eventów, konsultan i mówca specjalizujący się w zagadnieniach związanych z digital marketingiem i nowymi technologiami eventowymi. Przez wiele lat związany z IMEX Group. Od 2017 r. działa na własną rękę. Zasiada też w zarządzie MPI, jest członkiem Events Industry Council. Ukończył University of Westminster w Londynie. Kontakt: miguelseven.com, miguel@socialmediachefs.com