Jaroslaw Marciuk

przez Think MICE

Kongres ICCA w Krakowie

Podczas pisania tego artykułu dowiedziałem się, że za kilka dni jedziemy z Alicją do Krakowa. Ostatnio mielimy okazję gościć tam w maju. Dla mnie, jak zapewne i dla wielu z Was, to zachwycające miasto. Dlatego cieszę się, że za niespełna pół roku odbędzie się w nim jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń. Wysiłek wielu osób i organizacji doprowadził do pozyskania kongresu ICCA. To wielki sukces wygrać rywalizację o miano gospodarza tej imprezy. W ostatnim etapie z Bangkokiem i Atenami. Przyciągnięcie kongresu ICCA do Polski to doskonały przykład na pokazanie dojrzałej roli przemysłu spotkań w naszym kraju.

Kilka dni temu oficjalnie ruszyła specjalna strona internetowa i rejestracja na 61. kongres ICCA w Krakowie. Na niedawnych targach IMEX informacja o tym wydarzeniu była jednym z ważnych elementów komunikacji marketingowej Polski oraz tematem rozmów na stoisku ICCA. Chociaż kongres odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, skorzysta na tym nie tylko całe miasto, ale i Polska. Poland Convention Bureau POT z miejskimi i regionalnymi convention bureaux przygotowuje szereg podróży studyjnych do różnych destynacji w kraju.

Kraków oznacza dla delegatów dogodny dostęp z całego świata, bezpieczeństwo, wysokiej klasy hotele, unikatowe atrakcje turystyczne, wspaniałą kulturę i pyszne polskie jedzenie. Dodatkowo, doświadczeni profesjonaliści, pracujący przy organizacji tego wydarzenia, są gwarancją sukcesu. Dlatego warto przyjechać do Krakowa i do Polski. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy wiedzą o tym potencjalni goście ICCA z różnych zakątków globu?

W październiku 2021 roku, kiedy oficjalnie ogłoszono, że Kraków został gospodarzem kongresu ICCA nikt nie spodziewał się wydarzeń, które rozpoczęły za naszą wschodnią granicą 24 lutego br. i jaki efekt będzie miała wojna w Ukrainie dla Polski, Europy i całego świata. Zarówno dla kongresu ICCA, jak i 10 lat wcześniej przy okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, rola Ukrainy jako naszego sąsiada była i jest ważna. Obecnie kontekst jest jednak zupełnie inny. Od ponad 100 dni trwa obrona tego kraju przed rosyjską armią. Polacy otworzyli swoje serca i wsparli ponad 3 mln uchodźców. Staliśmy się Helping Zone.

Z jednej strony nie uszło to pozytywnej uwadze świata, ale z drugiej wystawiło nas na turystyczny ostracyzm. Niestety słyszymy o wielu anulacjach – wizyt turystów i zaplanowanych wydarzeń. To przykre. Czy Kraków i Polska na to zasługują? Zdecydowanie nie. Trzeba jasno komunikować, że teraz także Polska potrzebuje solidarności i wsparcia, m.in. w postaci przyjazdów turystów i uczestników wydarzeń.

ICCA ma specjalne miejsce w branży MICE, wyjątkowe znaczenie ma też fraza ICCA Family. To ważna społeczność przedstawicieli stowarzyszeń, convention bureaux, ekspertów i wszystkich zaangażowanych podmiotów przemysłu spotkań. W ICCA Family można wyczuć specjalną więź. A rodzinę w trudnych chwilach się wspiera. Po raz pierwszy od dwóch lat kongres ICCA ma być zorganizowany w całości na miejscu. Dlatego mam nadzieję, że weźmie w nim udział duża liczba uczestników (na ostatnim kongresie przed pandemią, w Houston, było to ponad tysiąc osób).

Pamiętam, gdy po raz pierwszy wziąłem udział w konferencji ICCA RSMP w 2011 roku w Gdańsku. To było niezapomniane wydarzenie, pełne nowej wiedzy, rozmów i doświadczeń. Poznałem wtedy wiele osób oraz cały ówczesny zespół ICCA. Dla wielu uczestników była to pierwsza wizyta w Gdańsku, w Polsce, dla niektórych nawet w Europie. Impreza stała się okazją do promocji Gdańska, sporo gości wspomina ją po latach. Jestem pewien, że podobnie będzie z Krakowem.

Niecierpliwie czekamy na delegatów ICCA, którzy przyjadą z różnych stron świata. Rejestracja trwa na stronie www.iccacongress.org


Jaroslaw Marciuk. Gdańszczanin, business development manager w Word of MICE oraz konsultant i szkoleniowiec w Duolook Media. Entuzjasta social mediów dostrzegający ich zalety i wady. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z marketingiem destynacji, social mediami oraz B2B influencer marketingiem. Pasjonat fotografii mobilnej, prowadzi społeczność Igers Poland. Po pięciu latach emigracji w Wielkiej Brytanii wrócił do Polski. Mieszka w Warszawie z żoną Alicją. Kontakt: DuolookMedia.com, jaroslaw@duolook.pl

CZYTAJ WIĘCEJ