Szkolenie

przez Think MICE

 

THINK MICE i MSiT szkolą z nowej ustawy

Część teoretyczna oraz praktyka, czyli omówienie branżowych case’ów – z tych dwóch elementów  składało się bezpłatne szkolenie poświęcone nowej ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych  usługach turystycznych zorganizowane przez magazyn THINK MICE we współpracy z Ministerstwem  Sportu i Turystyki. Spotkanie odbyło się 30 maja br. w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy.

Szkolenie skierowane było do przedstawicieli całej branży MICE – zarówno firm specjalizujących się w organizacji incentive travel, kongresów i konferencji, jak i eventów.  Pierwszą część poprowadził dr Dominik Borek z Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki (które jest autorem ustawy). Wprowadził on uczestników w tematykę ustawy – przybliżył jej genezę oraz opowiedział o najważniejszych zmianach, jakie wprowadza ustawa w porównaniu do stanu prawnego obowiązującego do 1 lipca br. (bo właśnie wtedy wchodzą w życie nowe przepisy). Dr Borek wymienił i objaśnił nowe pojęcia, które pojawiają się w dokumencie, zapoznał także uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami.

Dużą część swojego wystąpienia poświęcił wyłączeniom z ustawy, czyli opisowi sytuacji, w których jej przepisy nie obowiązują przedsiębiorców. Warto podkreślić, że w swojej prezentacji przedstawiciel MSiT skupił się na tych elementach, które w sposób szczególny mogły zainteresować branżę MICE. Zasygnalizował także, które zapisy ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych mogą budzić najwięcej pytań i wątpliwości wśród jej przedstawicieli. 

Druga część szkolenia miała na celu pogłębienie wiedzy uczestników i bardziej szczegółowe omówienie tych zapisów nowej ustawy, które mogą budzić najwięcej pytań i wątpliwości wśród przedstawicieli branży MICE. Do wywołania poszczególnych tematów służyły branżowe case’y, czyli opisy konkretnych realizacji, jakie mają na swoim koncie firmy z branży MICE oraz pytania przygotowane przez naszych ekspertów. Ich grono tworzyli: Cezary Wilemajtys (United Partners, SOIT, SITE Poland), Grażyna Grot-Duziak (Weco Travel, SOIT, SITE Poland) oraz Sebastian Oprządek (El Padre, Klub Agencji Eventowych). To właśnie oni, obok dr. Dominika Borka, omawiali je w trakcie szkolenia. Całość moderowana była przez Marię Krzos, redaktor naczelną THINK MICE.

Nie zabrakło też czasu na pytania ze strony uczestników szkolenia. Dzięki temu mieli oni okazję poznać odpowiedzi na większość nurtujących ich pytań, dotyczących m.in. tego, jakie zmiany wprowadza nowa ustawa, kogo tak właściwie obejmie, jakie są związane z nią wyłączenia czy jak należy rozumieć postawione w niej definicje. Partnerami szkolenia „Ustawa o imprezach turystycznych – bez tajemnic” byli PGE Narodowy oraz Sodexo Prestige Venues & Events. Patronat nad nim objęły również stowarzyszenia branżowe: Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel (SOIT), Stowarzyszenie Branży Eventowej (SBE), Klub Agencji Eventowych przy SAR, SITE Poland, Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce (SKKP), MPI Poland Chapter oraz Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów (PSML).

Wybrane zagadnienia, dotyczące nowej ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, przybliżane i wyjaśniane podczas szkolenia przedstawiamy w czerwcowym wydaniu magazynu THINK MICE.

Michał Kalarus, Maria Krzos