Jaroslaw Marciuk

przez Think MICE

Poland. More than you expected

Kolejny artykuł w sekcji blogerskiej piszę tuż po zakończeniu jubileuszowego, 10. THINK MICE Mashup Meetings w historycznym Hotelu Bellotto. Rok temu byłem na Mashupie w NYX Hotel Warsaw, pomyślałem więc, że warto krótko podsumowa minione 12 miesięcy. 

W październiku ub.r. rozpocząłem pracę w Poland Convention Bureau POT. Nasz zespół stawia sobie ambitne cele. Organizacja i współorganizacja wydarzeń, promocja Polski na rynkach międzynarodowych, wsparcie dla branży, kolejna edycja AKP, program rekomendacji dla polskich convention bureaux, PCO i ITC, Raport Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce, intensyfikacja działań w internecie – to tylko niektóre z aktywności. Są jeszcze nowe projekty, m.in. Laboratorium Twórców. Przed nami Spotlight on Poland, IMEX America i IBTM World, oraz dedykowana branży MICE kampania marketingowa „Poland. More than you expected”. 

To wszystko następuje w kluczowym dla polskiego przemysłu spotkań czasie. Początek zeszłego roku zaskoczył nas wojną w Ukrainie. Obawy o turystykę, szczególnie o planowane wydarzenia, początkowo okazały się słuszne. Anulacje przyjazdów i niektórych spotkań były faktem. Na szczęście udało się utrzymać i z sukcesem zorganizować tak ważne konferencje, jak UFI w Poznaniu i 61. kongres ICCA w Krakowie. Otwartość i bezkompromisowa pomoc Polski dla Ukrainy nie mogły zostać też niezauważone przez globalne media. Dwukrotna wizyta prezydenta Bidena w Polsce, kluczowa rola Rzeszowa we wsparciu naszego sąsiada, informacje o inwestycjach, relacje… 

Liczne filmy na YouTube pokazują wręcz fascynację Polską. Powstaje wiele materiałów o naszym kraju, jego roli, zmianach jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 30 lat. Mówi się o nas, jako o miejscu wartym odwiedzenia, dzięki historii, kulturze, gościnności, bezpieczeństwie, dobrym cenom i jedzeniu. Przekaz w większości jest bardzo pozytywny, osiąga miliony wyświetleń. Treści tworzone są m.in. na kanałach o ekonomii i geopolityce, takich jak Caspian Report (Poland is a powerhouse in the making) czy TDLR News (Is Poland Becoming a Major European Superpower?). Brytyjczycy dziwią się, że jeśli trendy gospodarcze nie ulegną zmianie, to do końca dekady PKB przypadający na jednego mieszkańca będzie w Polsce wyższy niż w Wielkiej Brytanii. Chociaż trudno w to uwierzyć, przynajmniej statystycznie, Polacy będą żyli na poziomie wyższym niż Brytyjczycy.

Warto zwrócić też uwagę na rozwijający się sektor nowych technologii, który przyciąga inwestorów i specjalistów z różnych dziedzin, w tym z IT. Sytuacja geopolityczna i zmiany w łańcuchu dostaw z Azji powodują szereg inwestycji. Jedne z ostatnio realizowanych i zapowiadanych to Microsoft, Google, NVIDIA, Dell etc. W czerwcu głośno zrobiło się o największej inwestycji zagranicznej w historii Polski – za 4,6 mld dolarów Intel zbuduje nowy zakład integracji i testowania półprzewodników koło Wrocławia (w Polsce działa ok. 3 tys. startupów i ponad 100 inkubatorów i akceleratorów tych biznesów). To wszystko w znaczący sposób zmienia wizerunek naszego kraju. Mamy też szansę stać się atrakcyjnym miejscem dla organizacji nowych wydarzeń związanych z technologiami, takich jak konferencje, kongresy, eventy korporacyjne, hackathony, wydarzenia e-sportowe (w tym znany już Intel Extreme Masters ESL Katowice). Mamy wyjątkowe venues, unikat na skalę Europy to Kinguin Esports Performance Center w Warszawie. Jeśli nadal nie jesteście przekonani o pozytywnych zmianach, polecam obejrzeć dwa filmy Dominika Andrzejczuka: „Why I left California for Warsaw, Poland” i „Polska będzie potęgą technologiczną”.

A może to zbyt optymistyczne spojrzenie? Po latach życia na emigracji moja perspektywa jest jednak nieco inna... Także dzięki rozmowom z obcokrajowcami, którzy dostrzegają więcej niż my, tu na miejscu. Pomimo trudnych czasów Polska wysyła szereg sygnałów, że jest wartym rozważenia krajem do prowadzenia biznesu, a co za tym idzie, do przyjazdów turystów oraz organizacji wydarzeń, których uczestnicy mogą osobiście doświadczyć procesu transformacji naszego kraju. To uniwersalna i inspirująca historia. Po prostu „Poland. More than you expected”.

Jaroslaw Marciuk. Jaroslaw Marciuk. Gdańszczanin, entuzjasta social mediów dostrzegający ich zalety i wady. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z marketingiem destynacji, social mediami oraz B2B influencer marketingiem. Główny specjalista Biura Spotkań i Wydarzeń – Poland Convention Bureau w Polskiej Organizacji Turystycznej. Pasjonat fotografii mobilnej, prowadzi społeczność Igers Poland. Po pięciu latach emigracji w Wielkiej Brytanii wrócił do Polski. Mieszka w Warszawie z żoną Alicją. Kontakt: jaroslaw@duolook.pl

CZYTAJ WIĘCEJ