Dominik Górka

przez Think MICE

#nosubstitute

To było pewnie ze dwie dekady temu. Józek – znajomy góral z duszy, krwi, kości i Zębu – przyjechał do Krakowa na zakupy. Nie byle jakie: motoryzacyjne. Większość z nas z dumą polerowała wtedy tyłkami tapicerki, które przed nami polerowali kolejno Niemiec, Turek i trzech Polaków, z których tylko ten pierwszy płakał, gdy przestawał. Okazja była więc poważna. Wam chyba nie muszę tłumaczyć, że przy poważnych okazjach liczy się doświadczenie i know-how, więc Józek zwrócił się do eksperta. Ekspertem okazał się mój tata, który popatrzył na grupę docelową, ocenił jej potrzeby, pomyślał o prawdopodobnych rozwiązaniach i odesłał Józka do salonu Daewoo. Józek, jak każdy prawdziwy góral jest dusza chłop, gdy kogoś lubi (gdy góral kogoś nie lubi, z duszy-chłopa zostaje tylko to drugie). Kiwnął głową, kapelusza nie zdjął bo akurat nie posiadał, podziękował grzecznie za dobrą radę, pożegnał się i pojechał… prosto do salonu, gdzie solidnie zbójeckim fachem zarobioną na ceprach gotówkę wymienił na nowiutkiego terenowego Nissana metalik, na którego widok każdego krakusa ściskało wtedy w wyślizganym od ostrożnego oglądania portfelu. Błysnął lakierem, felgami i pojechał hen. Kolejnym razem już nie pytał.

Po co opowiadam Wam tę historię? Po co przedstawiam Józka, z czasów w których sąsiad Józka z Zębu, dziesięcioletni Kamil skakał głównie ojcu po żętycę? By pokazać co się dzieje, gdy doświadczenie i know-how nie spotyka się z odpowiednią ilością informacji. Można sobie wtedy główkować do woli, ale kończy się strzelaniem. Wiedza i pomysły nie przydają się pytającemu. Coś Wam to przypomina?

W naszej pracy jesteśmy wybierani (oby!) dla popartej doświadczeniem wiedzy, pomysłów kreatywnych, skutecznych rozwiązań, umiejętności zarządzania projektem i bezpiecznej realizacji. My też przyglądamy się grupie docelowej, pytającemu, jego potrzebom. Im więcej w nas umiejętności formułowania strategii eventowej, kreatywności w pracy nad konceptem i produkcyjnego know-how, tym szerzej potrafimy myśleć o rozwiązaniach. Najlepsi z nas potrafią dobrze odpowiedzieć na potrzeby prawie każdego zapytania klienta. Potrafią… i niekoniecznie odpowiadają. Bo, aby wykorzystać swoje możliwości, potrzebują wiedzy, którą ma druga strona. Gdy jej nie dostajemy, zaczyna się strzelanie. Proponujemy dobre rzeczy, które nie trafiają. A wiecie, co jest w tym wszystkim najgłupsze? Że na tym strzelaniu tracą często obie strony. Bo chowając przed nami zawartość swojego portfela, klient dostaje kompletnie niepotrzebne rady. Mówimy mu: „kup Skodę”, albo „kup Volvo”, wiedząc o praktycznych funkcjach, jakie ma zrealizować wydarzenie, gdy on chce Volkswagena. I patrzymy, jak klient odjeżdża…

Przepraszam, nie będzie oryginalnie. To kolejny apel o to, by publikacja budżetu była standardem.

Do Was, właściciele projektów eventowych. Inaczej nie tylko prosicie o pracę opartą o przypadek, ale sami na niej tracicie. Zamiast dostać cztery dobre koncepty, porządne kule blisko środka tarczy, dostajecie chmurę śrutu, która obija okoliczne dachy. Pewnie coś z niej wybierzecie. Ale czy nie lepiej wybierać z dobrych rozwiązań?

I do nas – agencji. Bo praca bez budżetu to skazywanie się na loterię. A loterie możemy zrobić sobie we własnym gronie, nie potrzeba do tego asysty klienta.

Ale nie chodzi o dogmaty. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdy budżetu nie można podać. I takie, gdy nie można go usłyszeć od klienta. Co wtedy? Nie wiem. Nie ma reguły. Agencja z pewnością musi ostatecznie podjąć decyzję, czy warto w postępowaniu brać udział. Ale chyba powinniśmy sobie wspólnie jakoś radzić. My stosujemy na przykład dodatkowe kryteria, które wymieniam niżej. Możecie skorzystać albo wybrać inne. Póki co, zapraszam do stacji diagnostycznej, na którą wjeżdża auto bez udokumentowanego przebiegu, czyli nasz event bez budżetu:

Po pierwsze: czasem wystarczą ramy
Jeśli budżet ma pomóc nam w wyobrażeniu sobie poziomu, na którym mamy pracować, a jedynym kryterium podjęcia decyzji nie będzie cena, ramowy budżet zwykle wystarcza, by skutecznie pracować nad konceptem. Są sytuacje, gdy ramy budżetu są nawet lepsze niż precyzyjna kwota. Kiedy? Gdy klient zamierza podejmować decyzję z wartościowaniem ceny. Bo prawdziwym zadaniem agencji jest wtedy nieprzekroczenie budżetu, a nie jego dobre wykorzystanie. To duża różnica. Doskonale wiedzieć wtedy, gdzie jest dolna granica jakości, w której w ogóle powinniśmy konkurować i gdzie górna, do której warto rozbudowywać opcje naszego eventowego V8.

Jeśli nasz event to event, w którym i tak konkuruje się ceną, podanie kwoty byłoby tylko mylące. Cieszmy się z ram… o ile trzymając się ich, trzymamy się naszej drogi.

Po drugie: budżet można określić inaczej niż cyframi
Precyzyjny opis oczekiwań to właściwie informacja równie dobra, co kwota. Im bardziej doświadczona agencja, tym łatwiej przeniesie te informacje na liczby. Ale to dobra metoda pod dwoma warunkami. Po pierwsze, klient musi dokładnie znać wartość swoich potrzeb i dokładnie wiedzieć, czego chce. Inaczej będziemy projektować raczej event marzeń niż możliwości. Po drugie, wydarzenie powinno być raczej projektem, w którym koncept kreatywny nie wpływa mocno na wartość. Opisy świetnie mogą więc sprawdzić się przy briefie dla konferencji biznesowej, która składa się z oczywistych dla obu stron elementów, ale launching nowego produktu ograniczy kreację i zawęzi pomysły do wyobrażeń klienta. Ze szkodą dla rezultatu.

Jeśli klient jest szczegółowy i konkretny, a wydarzenie składa się z oczywistych, możliwych do dokładnego opisania elementów, może warto? Czasem wystarczy wiedzieć, że tak naprawdę liczy się kolor i spalanie, albo że wszyscy lubimy stare Fordy Mustangi. Dobrze opisane potrzeby konferencji albo gala urodzinowa, którą klient wymarzył już sobie ze szczegółami czasem obejdą się bez dokładnego budżetu. Ale koncepty kreatywne wydarzeń, których cała wartość osadzona jest na naszym pomyśle muszą być ograniczane kwotą. Bo wyobraźni nam przecież nie zabraknie.

Po trzecie: im mniej wiemy, tym mamy prawo więcej pytać i więcej usłyszeć
W relacji klient – dobra agencja eventowa, to agencja ma wiedzę ekspercką. Klient ma prawo mieć jej mniej. Po to nas ma. Nie obrażajmy się więc, że nie podał budżetu albo zbyt ogólnie sformułował swoje potrzeby. Ale nie oszukujmy sami siebie, brnąc wówczas w relację z klientem, który nie chce rozmawiać. Małomówność to cecha zastrzeżona dla tych, którzy potrafili wcześniej doskonale sprecyzować swoje oczekiwania. Możemy nie gadać, jeśli w dokumentach auta jest wszystko. Im mniej dowiadujemy się więc o projekcie z briefu, tym większe mamy prawo rozmawiać o szczegółach. A jeśli okazuje się, że rozmawiać nie możemy, albo że druga strona rozmawiać nie chce, decydujemy się na loterię. Albo jest jeszcze gorzej…

Jeśli pytania spotykają się z ciszą, są traktowane jako przekraczanie granic, albo widzimy niechęć do rozmowy, może warto poszukać innego auta? W najgorszym przypadku, może okazać się, że ktoś tu solidnie kręci licznikiem.

Po czwarte: budżet nie ma znaczenia?
Na koniec ostatnie kryterium. Praktyczne, bo pochodzi z doświadczenia. Nie mam argumentów, że musi być skuteczne. Ale mamy doświadczenie, które mówi, że bywa regułą. Na pewno już to słyszeliście: budżet nie ma znaczenia, liczą się pomysły. Stop. Hamulec. Wsteczny. Jeszcze raz. Posłuchajcie dokładnie tego zdania: BUDŻET NIE MA ZNACZENIA. A teraz wyobraźcie sobie dowolną, poważniejszą decyzję finansową z waszego życia i spróbujcie ocenić, czy kiedykolwiek to zdanie było prawdziwe. Samochód? Mieszkanie? Podróż?... Przypadek? Nie sądzę.
Co więc może znaczyć to zdanie. Na przykład to, że klient tak naprawdę nie wie, ile wynosi budżet. A także to, że wydaje mu się, że jest spory. W obu przypadkach trafiamy na loterię. Nasze doświadczenie pokazuje w dodatku, że bardzo często budżet wówczas wcale nie okazuje się okazały. Może też być tak, że tak naprawdę nie startujemy w przetargu, ale czymś w rodzaju wspólnego pisania katalogu wariantów, różnych pomysłów na różnych półkach cenowych. I dzieje się tak dlatego, by dopiero z naszej pracy powstało prawdziwe zapytanie. A trochę nie na to się umawiamy.

Jeśli budżet nie ma znaczenia, klient zapewne potrafi pokazać inne projekty, w których również nie miał. Jeśli zobaczymy tam właśnie taki styl pracy, możemy poczuć się jakbyśmy znaleźli Ferrari 250 GTO, najdroższy samochód świata. Ale przyjrzyjmy się dokładnie pamiętając, że na całym świecie było tylko 36 egzemplarzy tego pojazdu. W innym przypadku możemy powiedzieć wprost: budżet ma znaczenie.

To chyba tyle w sprawach motoryzacyjnych. Życzę dobrych budżetów. Kwotowych, opisowych, ramowych, ale takich, które pozwolą precyzyjnie pracować nad konceptem i planować realizację. Ferdinand Porsche powiedział kiedyś: projektujemy samochody, których nikt nie potrzebuje, ale wszyscy je chcą. Nasze eventy są potrzebne, możemy się o to nie martwić. Ale te najlepsze, mają coś z Porsche. Bo jeśli dobra agencja dostanie pełną wiedzę o projekcie (w tym budżet), czasem możemy wymyślić, a potem wyprodukować taki event, który idealnie pasuje do historycznego sloganu tej marki.:

„There is no substitute”.

Dominik Górka - dyrektor kreatywny i partner w agencji eventowej GRUPA MANTA

CZYTAJ WIĘCEJ