Izabela Helbin

przez Think MICE

Z szacunkiem do studentów!

Zaczął się sezon na praktyki. Dla większości studentów jest to pierwszy krok w zdobywaniu doświadczenia zawodowego. Przejrzenie ofert dostępnych dla branży eventowej nie zajęło mi wiele czasu. Jest ich po prostu mało. A osób ubiegających się o pracę w przemyśle spotkań coraz więcej, bo i coraz więcej jest przecież w Polsce centrów konferencyjnych, sal koncertowych i miejsc skrojonych pod wszelakie eventy. Co zatem z tym fantem zrobić?


Nie było tygodnia, żeby na naszą służbową skrzynkę nie przyszło pytanie o możliwość odbycia wolontariatu lub praktyk. Wiadomości spływały, CV się piętrzyły, a my zastanawialiśmy się jak podejść do tych wszystkich młodych ludzi, którzy chcą się czegoś nauczyć. Tak wpadliśmy na pomysł programu praktyk studenckich TAKTYKA? PRAKTYKA! Uczestnicy naszego projektu mają możliwość pracy w Dziale Nowych Mediów i PR Krakowskiego Biura Festiwalowego i Centrum Kongresowego ICE Kraków. Już kolejny rok stwarzamy możliwość zaangażowania się w działalność jednej z najprężniej działających krakowskich instytucji, odpowiedzialnych za wydarzenia wszelakie. Zatrzymajmy się jednak na chwilę i zastanówmy się nad tym tematem globalnie.
Fakt, że praktyki studenckie zwykle są bezpłatne, kojarzy się raczej negatywnie, nie zawsze jednak praca bez wynagrodzenia musi być uciążliwa. Młoda osoba przychodząca do naszego biura staje się integralną częścią zespołu, który realizuje kilkaset wydarzeń rocznie. Jest to między innymi Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, do którego realizacji zapraszamy studentów Akademii Sztuk Pięknych. W kwietniu tego roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy, na mocy którego odbywał się będzie transfer wiedzy pomiędzy menadżerami kultury i artystami, a branżą filmową. Jak widać, nasza współpraca z młodymi ludźmi nie ogranicza się do oddelegowania ich do wskazywania miejsca przybyłym gościom! Każde wydarzenie to kompozytorzy, instrumentaliści, realizatorzy dźwięku i montażyści, którzy stanowią zaplecze do doskonalenia umiejętności praktycznych. Nie znam studentów, którzy wyszliby z takiego wydarzenia bez ekscytacji i chęci powrotu. A my taki powrót umożliwiamy. Sektor MICE nie jest przecież zamknięty na młode i kreatywne osoby. Dzięki temu będą one miały okazję poznać najlepszych ekspertów branży audiowizualnej z Hollywood. Wystarczy odrobina odwagi, by podejść, porozmawiać i nawiązać kontakt, a może mieć to wpływ na całe ich przyszłe życie. Czyż nie na networkingu oparta jest spora część naszej pracy?

Wróćmy jednak do programu TAKTYKA? PRAKTYKA!, który nie ogranicza się tylko do uczestnictwa w ekscytujących wydarzeniach – to zwieńczenie dłuższego procesu. Powrót z festiwalu za biurko nie sprowadza się do parzenia kawy i robienia porządków w archiwum. Przecież każdy z nas wie, że często właśnie tak wyglądają staże w niektórych instytucjach lub firmach! To niedopuszczalne! Każdy dział to osobny projekt do wykonania. Uczestnicy programu otrzymują do dyspozycji narzędzia, z których korzystają nasi pracownicy na co dzień. W przypadku działu Nowych Mediów i PR to między innymi social media, które teraz są POTĘGĄ! Planowanie postów, prowadzenie relacji z konferencji, czy puszczanie wodzy fantazji przy robieniu zdjęć to zadania, z którymi muszą zmierzyć się na co dzień nasi praktykanci. Może nie brzmi to jak zadania dla jednostki specjalnej, ale od czegoś trzeba zacząć. Potem zaczyna się praca nad strategiami i ich wdrażanie. Oczywiście w czasie programu zdarza się robić rzeczy niekoniecznie ciekawe, ale prawda jest taka, że w przyszłej pracy też trzeba mierzyć się z takimi zadaniami.

Porozumienie o współpracy podpisaliśmy także z Akademią Górniczo-Hutniczą, której studenci nie tylko biorą udział w wydarzeniach, ale także doskonalą swój warsztat podczas zajęć z akustyki w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Co semestr gościmy także w ICE Kraków studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego, z Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego – pokazujemy im obiekt, zapoznajemy z naszą pracą i jak w filmie „Incepcja” – zaszczepiamy w ich umysłach myśl o przemyśle spotkań.
Podjęcie się wyzwania przeprowadzenia praktyk to relacja, w którą warto zainwestować czas. Jest to działanie, które przynosi wymierne korzyści młodej osobie, jak i samemu organizatorowi. Dla młodego człowieka to szansa na odnalezienie się w środowisku zawodowym, pozwalająca zdobyć cenne doświadczenie, którego nie da uczestnictwo w wykładach. Dla pracodawcy to możliwość znalezienia przyszłego pracownika. Może warto patrzeć więc na studentów z większym szacunkiem? Przecież kiedyś sami byliśmy „piękni i młodzi”, a do ambitnych świat należy. Czasem trzeba im po prostu trochę pomóc, by mogli rozwinąć skrzydła pod naszą kuratelą. To jak tam Wasze programy praktyk studenckich? Słyszałam, że ruszają w przyszłym miesiącu.

PS. Świetną robotę robi Krzysiek Celuch w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Prawdziwa z niego lwica, walcząca o swoich studentów. Krzysiek, bez urazy za tę lwicę!

Izabela Helbin - dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora Centrum Kongresowego ICE Kraków. 

CZYTAJ WIĘCEJ